13 Mart 2021

Jony Ive kimdir?

"Jony Ive veya tam adıyla Sör Jonathan Paul Ive, kimdir?" sorusuna verilebilecek en iyi cevap herhalde şu olurdu: Apple'ın tasarım dehası!

Gördüğünüz kişi, bu videoyu izlediğiniz cihazı tasarlayan kişi olabilir. Jony Ive, Apple'ın ürünlerini tasarlıyor-du. Çünkü Temmuz 2019'da Apple'dan ayrıldı. Bu ayrılış, Apple'ın hissleri için 9 milyar dolara patladı. iPod'dan iPhone'a birçok Apple ürününün tasarımına imza atan Ive, firmanın kurucusu olan Steve Jobs tarafından "markanın asıl ruhu" olarak nitelendiriliyordu.

Ve Apple'da tasarımcılık macerası, kariyerinin başlarında banyo ve tuvalet gibi mimari öğeler tasarlayarak başlamıştı.

Geçmişe bakacak olursak, 1997'de endüstriyel tasarımın kıdemli başkan yardımcısı oldu ve daha sonra şirketin önemli donanım ürünlerinin çoğundan sorumlu endüstriyel tasarım ekibinin başına geçti. Ive'ın bu kapasitedeki ilk tasarım görevi, 1998'de piyasaya sürülen iMac idi. Bu iMac'e koyduğu yarı saydam kasa ile tanındı. Ve gerçekten güzel bir tasarımı olduğunu söyleyebilirim.

Ive, 2014 yılında Steve Jobs'la çalışma ilişkisinde var olan yakınlığı şöyle açıkladı: "Nesnelere baktığımızda, gözlerimizin fiziksel olarak gördükleri ve algılamaya başladığımız şey tam olarak aynıydı. Ve aynı soruları sorardık, bir şeyler hakkında meraklarımız aynıydı."

Ve bu içeriği Ive'ın şu sözleri ile bitiriyorum: Çok fazla fikir denemeden ve defalarca başarısız olmadan öğrenmek olmaz.

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!