06 Şubat 2021

Sen, kimsin?

Sen okuduğun kitaplar, izlediğin filmler, dinlediğin müziklersin. Sen, zaman geçirdiğin insanlarsın. Sen, konuştuğun konuşmalar, yaptığın işlersin. Sen, verdiğin sözler, güldürdüğün gözlersin.

Bir düşünün. Kişiliğiniz nasıl şekillendi? Bebeklik döneminizde etrafınızdakilere bakarak büyüdünüz. Onları örnek aldınız. Yani çevreniz sizin kişiliğinizi etkiledi.

Humboldt Eyalet Üniversitesinden bir sosyal psikolog olan Amber Gaffney "Bir grupta ne kadar çok kimliğinizi çizerseniz, o grubun etrafında değilseniz bile, bu değerleri koruma olasılığınız o kadar artar." diyor.

Başka bir araştırmada, öğrencilerin çevreyi önemseyen birisinin yanında, kısa mesafelerde yürümenin veya bisiklete binmenin önemini kabul ettiği ama yabancı kişiler ile konuştuklarında, çevreyi korumayı o kadar umursamadıkları gözlemlenmiş. "Bu ilginç bir çalışmaydı" diyor Gaffney, "Çünkü bazı insanların çevreyi daha az önemsemesini sağlayabildik. Normalde bu, yapmak isteyeceğimiz bir şey değildir, ancak bu görüşlerin nereden geldiğini anlamak, insanları diğer yöne yönlendirmemize yardımcı olabilir." Ve bu durumun sebebi, insanın çevresi. Düşüncelerimiz de etkileniyor bu durumdan.

Sağlık Bilimleri Üniversitesinin elektronik kütüphanesinde bulduğum bir kaynakta, sigaraya başlama nedenlerinden en büyük olanının, arkadaş etkisi olduğunu söylüyor. Bunun dışındaki büyük etkenlerden birisi de, izlenilen filmlerdeki alkol, sigara ve madde kullanan kişilerin "büyük kişiler" olarak gösterilmesi. Ben bu durum için Common Sense Media'yı kullanıyorum. Film ve dizilerin içeriklerini doğru bir şekilde derecelendiren, "Nonprofit" yani kâr amacı gütmeyen bir organizasyon. Linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Etrafımız, bizi şekillendiriyor. Ruhumuzu ve aklımızı ne ile beslediğimize dikkat etmeliyiz.

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!