20 Şubat 2021

Mutlu Prens - BiR KiTAP

"Kimsin?" dedi.

"Ben Mutlu Prens'im."

Kırlangıç, "Öyleyse niçin ağlıyorsun?" diye sordu, "Sırılsıklam oldum."

"Ben hayattayken ve bir insan kalbine sahipken," dedi heykel, "gözyaşı nedir bilmezdim, çünkü üzüntünün girmesine izin verilmeyen Sanssouci Sarayı'nda yaşardım. Gündüzleri oynar, akşamları Büyük Salon'da dansın başını çekerdim. Bahçeyi çok yüksek bir duvar çevirirdi ama arkasında ne olduğunu merak edip sormazdım; çevremdeki her şey çok güzeldi. Maiyetim bana Mutlu Prens derdi. Gerçekten de mutluydum, tabii haz mutluluksa. İşte öyle yaşadım ve öyle öldüm. Öldükten sonra beni o kadar yükseğe yerleştirdiler ki, yaşadığım şehrin tüm çirkinliklerini ve tüm sefaletlerini görmeye başladım ve kalbim kurşundan olmasına rağmen artık ağlamadan duramıyorum."

Bazen biz de böyle davranırız. İyi durumda olduğumuz için dışarısını merak etmeyiz. Duvarların arkasında ne zor hikayeler, yaşamlar var bilmeyiz. Ve bu bizi ahlaki olarak belli bir yerden sonra etkilemeye başlar.

Bu kitap Mutlu Prens'in gözyaşlarını anlatıyor. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın." eyleminin sonucundaki üzüntü hakkında bizi uyarıyor. Ve diyor ki, geç değil. Hala o duvarları aşabilirsin.

Kitap, Oscar Wilde'ın küresel bir sorun olan yoksulluk hakkındaki çığlıklarını taşıyor. Basit anlatım tarzı ile çocuklara, derin anlamları ile yetişkinlere uygun. Ve siz de duvarların arkasındakilere yardım edin. Edin ki, sonradan pişman olmayasınız.

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!