13 Şubat 2021

MetaHuman ile yapılan ürkütücü ve gerçekçi dijital insanlarla tanışın!

Bugün normalde size faydalı 8 Google Chrome eklentisi önerecektim. Ama dün gördüğüm bir Tweet ile tekrardan metni yazdım. Konumuz: MetaHuman.

MetaHuman, bir oyun gibi çalışan insan oluşturma platformu. Unreal Engine tarafından geliştirilmiş. Normalde Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda karakterinizi tasarlamak çok uzun sürer. Ancak bu hafta Epic, yeni MetaHuman Creator platformunun bir ön izlemesini sundu. Bu, içerik üreticilerinin günler yerine birkaç dakika içinde, modellerin kafasındaki tüylere kadar komik derecede ayrıntılı insan modelleri yapmalarına destek olabilir.

Ama yapabilecekleri oyun karakterleri ile sınırlı değil. Geçmiş vakaları aydınlatabilir. Normalde 4 farklı işlemden geçen robot yüz çizimi, uzun süren bir çalışma. Ama MetaHuman'ın gelişmesi ile bu işlem saatler hatta dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir.

MetaHuman'ın gelişmesi ile filmler çekilebilir. Veya sadece tehlikeli sahnelerin çekilmesi için kullanılabilir.

Peki MetaHuman bu gücü nereden buluyor? Tabii ki yapay zekadan. Çok ağır hesaplamaların yapılması için yapay zekanın gücü büyük fayda sağlıyor. MetaHuman, sürekli yenileri eklenen insan görünümü ve insan hareketleri kaynağından besleniyor.

Model oluşturma tamamlandıktan sonra, içerik oluşturucular, kameradan hareket yakalama özelliğini kullanarak yeni karakteri gerçek hayattaki eylemle eşleştirebilir.

Bu tür ayrıntılarla modeller oluşturmak zaten mümkündür, ancak genellikle kapsamlı 3D modelleme çok fazla beceri ve çok fazla zaman gerektirir.

Bu konudaki korku duyduğum nokta ise tekinsiz vadi etkisini verebilme ihtimali oluşu. Tekinsiz vadiyi size bir videomda anlatmıştım. Eğer gerçek insanlar, tekinsiz vadi ektisine kapılırsa, programda daha fazla geliştirmeye ihtiyaç duyulacaktır. Umarım, bizim için faydalı olur.

Ve gelin, geleceği izleyelim.

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!