02 Ocak 2021

Dünyamız havale geçiriyor!

Geçenlerde The New York Times gazetesinin ve bazı sitelerin eski kayıtlarına bakıyordum. Birden aklıma bir soru geldi. İklim değişikliği ilk ne zaman haber olmuş? Bunun üzerine Google'da detaylı arama kullandım.

Sayfayı aşağıya kaydırdıkça tarih eskiyordu, ve ben gittikçe korkuyordum. Çünkü o kadar zamandır fark etmemize rağmen hala bu sorunla karşılaşmamız hem garip, hem korkunç gelmişti.

Ve en geri 1970'e gittim. Bir makale vardı. George S. Benton'a ait. Konusu "Karbondioksitin İklim Değişikliğindeki Rolü" idi. Makalede küresel ısınmanın sebebinin karbondioksit, karbondioksitin oluşma nedeninin fosil yakıtların kullanımı, fosil yakıtların kullanımının nedeninin ise Sanayi Devrimi olduğunu söylüyor.

Ne kadar umursamazmışız. Tam 50 yıldır yaşam alanımız yavaş yavaş yok oluyor. Ama biz hala fosil yakıt kullanılıyoruz. 50 yıl içerisinde çok küçük bir gelişme göstermişiz. 2014 yılı verilerine göre küresel enerji üretimi 15000 GW ama küresel temiz enerji üretimi 420 GW.

Belki şu an farkına varıyoruz, sen, ben, o, biz. Çünkü artık hissediyoruz. Küresel ısınma Türkiye'yi de vurdu. Dünyamız, ülkemiz havale geçiriyor. İklimimiz tropikal iklime kayıyor. Ocak ayında olmamıza rağmen ne kar var, ne yağmur. Çiçekler açıyor. Artık iklim değişikliğini görmek için sokağa çıkmamız yeterli. Bunu değiştirmek için 50 yıldır makaleler yazılıyor, biz görmüyoruz ya da görmek istemiyoruz. Ama kaçarak bu durumu düzeltemeyiz. Harekete geçmemiz lazım.

Bunun için bir metodolojiden yardım alalım diyorum ben. Barış Özcan'ın Zinciri Kırma metodolojisinden. Kendinize bir hedef belirleyin. Benim önerilerim şunlar:

  • Plastik poşet kullanmayacağım.
  • Bilgisayarı uyku durumunda bırakmayacağım.

Örnek olarak plastik poşet ile anlatayım. Zinciri Kırma bir takvim. Bu takvimde yılın her günü var. Ve plastik poşet kullanmadığınız gün ne ise bir çarpı atıyorsunuz o güne. Ve zinciri kırmadan o yılı bitiriyorsunuz. Bu arada takvimin linkleri aşağıda bulunuyor.

Renkli Poster İçin → Tıkla

Ücretsiz Versiyon Video Açıklamasında → Tıkla

Ne dersiniz, var mısınız dünyayı kurtarmaya?

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!