16 Ocak 2021

Değişimler neden bizi rahatsız eder, ayak uydurabiliyor muyuz?

İnsanlar değişimlerden rahatsız olurlar. Kendini farklı bir yerde hissederler. Hatta bunun bir örneğini yakın zamanda gördük. Bir mesajlaşma servisi insanlara bir şeyler dayattı, ama çoğu kimsenin umurunda olmadı. Bunun üzerine bir araştırma yaptım ve katılanların %88'i sorunun "Yeni uygulamalara alışmak." olduğunu söyledi.

Bundan sonra bir araştırma daha yaptım. Daha doğrusu yapılan çalışmalara baktım. Bu durumun beynimizdeki "amigdala" adlı bölümle ilgili olduğunu gördüm. Amigdala, duygusal hafıza ve duygusal tepkilerin oluşmasındaki birincil role sahip bölgedir. Yani duygularımızı yönetir. Aynı zamanda açlık ve tokluk gibi hisleri de yönetir.

(Korku anı) Arkanızdaki o şey de ne? İşte bunu söylediğim anda hissettiğiniz korku duygusu amigdala ile gönderildi.

Aslında çok iyi yanları olan bu amigdalamızın, bazı durumlarda keşke olmasa mı dediğim bir özelliği daha var. Amigdala, değişimi bir tehdit olarak yorumlar ve korku, kavga veya kaçış için hormonları serbest bırakır. Bu durum bazı olaylarda işimize yarar. Ama bazılarında bizi sinir eder.

Bir örnek vermek gerekirse Google 2015 yılında logosunu daha sade hale getirdi. Çoğu kişi bundan rahatsız oldu. Çünkü alıştıkları şeyden farklı bir şeyle karşılaştılar. Ve hemen haberler çıktı, rahatsızlıklar ifade edildi. Ama şu anda herkes Google logosunu şu hali ile hatırlıyor. Bununla alakalı çok kaliteli bir video var. O videoya köşeden ulaşabilirsiniz.

Yani değişime ayak uydurabiliyoruz. Her ne kadar amigdalamız kabul etmemekte ısrar etse bile zaman geçtikçe kabul ediyoruz. İyi değişimler, gelişmeyi temsil eder. Dünle birlikte gitti, cancağızım. Ne varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!