30 Ocak 2021

Bi' dünya video: YouTube

YouTube dünyanın en büyük video ansiklopedisi. İçinde her türlü bilgiyi barındırıyor. Aynı zamanda eğlence için insanların ilk tercihlerinden birisi. Gelin bunun nasıl ortaya çıktığına bakalım!

Aslında YouTube'u kuran Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim, PayPal'in eski çalışanları. PayPal'de tanışıyorlar ve YouTube'u kurmaya karar veriyorlar. Şunu da söylemek isterim, şu anda büyük ses getiren birçok girişim PayPal'den çıkmış. Bu girişimleri kuranlara PayPal Mafia yani PayPal Mafyası deniyor. PayPal'in eski çalışanlarından çıkan ünlü girişimlere örnek vermek gerekirse, elektrikli araba üreten Tesla, iş odaklı sosyal medya olan LinkedIn, verilerin işlenmesinde uzman olan Palantir, uzay konusunda başarılı bir özel şirket olan SpaceX, şu anda konumuz olan video barındırma sitesi YouTube, şirket içi Facebook işlevine sahip Yammer'ı örnek verebiliriz.

Hemen geri dönelim. YouTube'da olan ilk videoyu gördünüz mü? Son haftalarda çoğu kişinin ana sayfasına düşen bu video YouTube'da yer alan ilk video. Videodaki kişi ise kuruculardan Jawed Karim. İşte ilk bu video ile 2005'te yayına giren YouTube, 2006'da Google'a 1.65 milyar dolara satıldı.

Şu anda YouTube'un kendisine ek olarak YouTube Music adında yan bir oluşumu da mevcut. Tabii bu oluşumlara benzer şeyler daha önce de ortaya çıkmıştı. Bunlardan bana göre en dikkat çekici olanı YouTube Originals'di. YouTube dizileri gibiydi. Şu anda özellikleri değişerek YouTube Premium oldu. Artık YouTube Originals dizilerine bu bağlantı ile ücretsiz erişebilirsiniz.

YouTube Türkiye'ye bakacak olursak, oldukça başarılı birçok video çeken kanal ile karşılaşabiliriz. Bu kanallara, Barış Özcan ve iPhonedo ya da kendi adıyla Faruk Korkmaz örnek verilebilir.

Türkiye'de YouTube'a tam 7 kere erişim yasağı gelmiştir. Bunların çoğunun sebebi Atatürk'e hakaret eden videolardan kaynaklanmıştır.

Aynı zamanda YouTube'da içerik üretenleri tanımlayan, halk arasında, bazı hareketler vardır. Herhalde en çok bilineni "Videoya beğenmeyi, abone olmayı ve zili açmayı unutmayın!"dır. Şahsen kanalıma abone olmanız veya beğeni göndermeniz beni mutlu etse bile sizi bir şey için zorluyor gibi hissediyorum öyle söylediğimde. O yüzden beğendiyseniz beğeni göndermeyi, beğenmediyseniz beğenmemeyi unutmayın. Ve beğenmediğiniz tarafları yorumlara yazarak, yeni videolara destek olabilirsiniz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim!

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!