12 Aralık 2020

Ürün sizsiniz.

Eğer 2010 yılında Facebook'a girdiyseniz sizi şöyle bir yazı karşılayacaktı: "It's free, and always will be.". Yani diyor ki "Ürün sizsiniz.". Gerçekten de öyle. Facebook her zaman ücretsizdi ve hala ücretsiz. Peki neden? Bazıları bu konu hakkında "Bize reklam gösteriyorlar, o şekilde kazanç sağlıyorlar." bazıları ve azınlık kısmı ise "Bizim verilerimizi kullanıyorlar diyor.". Evet, tabii ki de sizin verilerinizi kullanıyorlar. Veri artık yeni petrol. Peki bu neden bu kadar değerli ve bu verileri nasıl topluyorlar?

Facebook'ta haber kaynağı diye bir alan var, çoğunuz biliyorsunuzdur. Ve haber kaynağındaki haberler kişiye özel oluşturuluyor. Siz A partisini tutuyorsanız onun daha başarılı olduğunu size gösteriyor, eğer B partisini tutuyorsanız aynı durum yine geçerli. Ve bu durum sizi mutlu ettiği için partiniz hakkında daha fazla okuyorsunuz. Peki çıkarınız ne? Hiçbir şey. Kardan çok zarara giriyorsunuz çünkü zamanınızı -en değerli hazinenizi- kaybediyorsunuz. Sadece bu değil, bu yılın başlarında İngiltere'de 5G baz istasyonları yakıldı, neden? Çünkü sosyal medyada dolaşan içerikler İngiltere'deki insanlara 5G'nin zararlı olduğunu söyledi. Yani yine zarardasınız çünkü doğru bilgiye erişiminiz engelleniyor.

Google arama istatistiği grafiğinde, kırmızı bölüm 5G'nin sağlığa zararlarını, mavi bölüm ise yararlarını gösteriyor. Mart ayındaki artışa bakar mısınız? İşte size insan nasıl kandırılır dersi.

Bazıları diyor ki "Ben sadece Instagram kullanıyorum.". Instagram'da Facebook'a ait ve hatta Facebook'tan daha beter. Instagram kullanırken hangi fotoğrafa kaç saniye baktığınızın dahi kaydı tutuluyor.

Son olarak bu veriler neden değerli?

1- Sizi uygulamada tutmak ve daha fazla reklam göstermek için.

2- Belli ücretler karşılığında satmak için.

3- İstihbarat için.

Eğer bir ürün ücretsiz ise, asıl ürün sizsinizdir.

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!