26 Aralık 2020

2020'de izlediğim EN İYİ YAPIM ve okuduğum EN İYİ KİTAP

Bana söylersen unuturum. Bana öğretirsen hatırlarım. Beni dahil edersen öğrenirim.

Bugün sizlerle 2020'de izlediğim en iyi film ve okuduğum en iyi kitaptan bahsedeceğim. Başta söylediğim alıntı aslında Benjamin Franklin'e ait.

Ama ben ilk defa Anne with an E'yi izlerken duydum. Anne with an E bir dizi. İnsanı gerçekten etkileyen bir dizi. 2019'un sonunda tamamlanmış ve 3 sezon sürüyor, ama ben 2020'de izledim, yanlış anlaşılma olmasın. Bu dizi, L.M. Montgomery’nin 1908’de yazdığı ‘Anne of Green Gables’ kitabının bir uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. O kitabı da okumanızı öneririm.

Ana kahraman olan Anne, annesi ve babasının ölümünün ardından amcası ve yengesinin yanına verilmiş bir çocuktur. Amcasının vefatı ardından yengesiyle birlikte şehre taşınır ve çeşitli aileler için hizmetçilik yapmaya başlar. Daha sonraları yaşadığı yetimhanede yaşanan bir karışıklık sonucu kendini Prens Edward Adası'nın Green Gables kasabasında, ki bu kasaba gerçek, Cuthbert kardeşlerin yanında bulur.

Dizi boyunca Anne’in bu kasabada zekası ve eşsiz hayal gücüyle olayların üstesinden gelmesine şahit oluyoruz. Aynı zamanda Anne, kasabada büyük değişikliklere öncülük ediyor. Daha fazla bilgi vermeyeceğim, çünkü gerçekten çok iyi bir yapım, kendinizin izleyerek keşfetmesi daha iyi olur.

Bu yıl okuduğum en iyi kitap ise, Netflix: Bu İş Asla Tutmaz. Kitap Netflix'in kuruluşunu, düşüşünü ve yükselişini anlatıyor. Netflix bildiğiniz üzere dünyanın en değerli şirketleri arasında. Bu kitap, bir başarı hikayesi ama bilinen tarzdaki hikayelere benzemiyor. Kitapta yapılan hatalardan da bahsediliyor. Netflix'in kurucularından Marc Randolph tarafından kaleme alınmış. Bu kitapta değişimlerin doğru zamanda doğru şekilde yapılması ile başarıya ulaşılabileceğini anladım. Şaşırdığım durum ise Netflix eskiden DVD'leri kargo ile müşterilerine ulaştıran bir şirketmiş. Doğru zaman geldiğinde internet ortamına taşınmış. Ve şu anda pazar payının yaklaşık %90'ına sahip.

Anlattığım yapım ve kitaptaki benzerlik, bir şey için doğru zamanın gelmesi gerektiğidir. Eğer bir şey için o zaman doğru zaman ise emin olun ki, o şey gerçekleşir.

Paylaş:

0 Yorum:

Yorum yap!